O nás

 

Myšlenku výroby replik hasičských helem přinesl hasič tělem i duší Honza Aulický, vášnivý sběratel všeho, co mělo něco společného s hasiči.

Například objevil v jedné kolně v Českém ráji trosky hasičské stříkačky, kterou jsme velkým úsilím v roce 2005 začali renovovat a v roce 2006 dokončili, a která je dnes umístěna v budově hasičů v Praze, stejně tak jako obsáhlá sbírka originálů historických hasičských helem Jana Aulického.

Tehdy v jeho soukromém hasičském muzeu v Dolním Bousově, návštěvníci muzea, převážně dobrovolní hasiči, jej přivedli na myšlenku výroby replik a opravy starých historických helem k čemuž jsem byl přizván i já.

Obroda zájmu o dobrovolné hasičství přinesla další rekonstrukce staré hasičské techniky a výstroje. Nadšenci, kteří dokázali věci zachraňovat, je posléze začali předvádět, vystavovat a k tomu bylo potřeba mít i dobové uniformy, vybavení a helmy, což stále zajišťujeme.

Začali jsme vyrábět repliky helem z plastových výlisků, doplněných mosaznými artefakty. Helmy se vyrábí pro mužstvo, velitele čety, velitele sboru, trubače s červeným hřebenem, jsou v barvě černé a stříbrné, jejichž fotografie naleznete na tomto webu. Pro velitele, jak lze spatřit, jsou různě zdobené.

K dispozici máme repliky odznaků od roku 1860-1896-1918-1922-1936.

Zařadili jsme i službu nadšeným hasičům tím, že ten kdo si chce svojí helmu navrhnout sám, má možnost. V příštích dnech zařadíme na stránky nenazdobené korpusy, pásky, přezky a odznaky, ze kterých bude možno sestavit a vyrobit helmu podle vlastního přání.

Miloš Kavalír